Czym różni się obróbka CNC od obróbki tradycyjnej?

Udostępnij:
21 lip 2023

Do profesjonalnej obróbki metali w dalszym ciągu wykorzystuje się zarówno obrabiarki CNC, jak i tradycyjne maszyny, które wymagają ręcznej obsługi. Przed dokonaniem wyboru warto wiedzieć, jakie możliwości oferuje jedna i druga technologia oraz które rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku.

Podstawowa różnica pomiędzy CNC a tradycyjną obróbką

Główna rozbieżność opiera się na budowie maszyny. W tradycyjnej obróbce skrawaniem wykorzystywana maszyna jest obsługiwana ręcznie i wymaga stałej obecności pracownika. Do jego zadań należy m.in. manualne zaprogramowanie maszyny oraz kontrolowanie procesu obróbki.

Z kolei maszyna CNC wyposażona jest we wbudowane oprogramowanie komputerowe, a za jej działanie odpowiada specjalnie zaprojektowany do tego program. W ten sposób  maszyna w zasadzie samodzielnie realizuje swoje działania i potrzebuje obsługi jedynie z poziomu kokpitu sterującego.

W czym przejawia się największa przewaga technologii CNC nad tradycyjną maszyną?

Wyeliminowanie czynnika ludzkiego z procesu produkcyjnego pozwala na zautomatyzowanie czynności i uzyskiwanie powtarzalnych wyników. Podczas tradycyjnej obróbki metali efekt końcowy w głównej mierze zależy od wiedzy i umiejętności operatora maszyny (np. tokarza lub frezera). Osoba odpowiadająca za obsługę musi także spełniać konkretne wymagania: oprócz wiedzy technicznej i przygotowania zawodowego, konieczna jest także dobra koordynacja ruchowa. Operator musi jednocześnie sprawnie obsługiwać poszczególne mechanizmy, a zarazem kontrolować otrzymywanie wyniki przy pomocy narzędzi pomiarowych. Biorąc pod uwagę te czynniki, gdy dochodzi do produkcji większych partii wyrobów, ciężko jest uzyskać powtarzalność parametrów, a popełnienie nawet drobnego błędu może okazać się bardzo kosztowne — zwłaszcza na późniejszym etapie produkcji.

Największą zaletą i tym samym przewagą CNC nad tradycyjnymi maszynami jest właśnie uzyskanie stabilności pomiarowej i wysokiej powtarzalności. Niezależnie od wielkości partii, uzyskiwany efekt cechuje się precyzją, bez wpływu na wydajność i szybkość samego procesu produkcyjnego.

Wpływ wdrożenia obróbki CNC w procesy produkcyjne

Program pracy obrabiarki CNC opiera się na opracowanym wcześniej za pomocą oprogramowania CAD/CAM cyfrowym modelu. Wszystkie informacje są wprowadzane do komputerowych baz danych, dlatego cały czas istnieje do nich łatwy dostęp. Dzięki temu łatwo prześledzić przebieg procesu produkcyjnego i zoptymalizować go poprzez wyeliminowanie słabych punktów. Co zyskujemy w ten sposób?

  • skrócenie czasu pracy — te same zadania wykonywane są w o wiele szybciej, dzięki optymalizacji procesu. Dodatkowo maszyny mogą przezbrajać się automatycznie, co generuje kolejną oszczędność czasu.
  • większa wydajność — elementy wykonywane są w krótszym czasie, a co więcej, maszyna pracuje w niezmiennym tempie. Z kolei w przypadku człowieka nie jest możliwe utrzymanie wydajności na takim samym poziomie przez dłuższy czas.
  • obniżenie kosztów — w tradycyjnej obróbce metali jakość końcowa wyrobu zależy w przeważającej mierze od umiejętności pracownika. Tymczasem człowiek nie jest w stanie utrzymać przez cały czas takiego samego poziomu koncentracji. Zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędów, co w efekcie prowadzi do generowania strat. Dzięki wdrożeniu CNC jesteśmy w stanie obniżyć ilość wadliwych wyrobów, a tym samym ograniczyć koszty zmarnowanych surowców.

W naszym laboratorium Quality Lab posiadamy obrabiarkę CNC –  DN VC 510, która dzięki obrotowym stołom, precyzyjnemu wrzecionu, zaawansowanemu systemowi chłodzenia i możliwościom programowania posiada wszystkie wyżej podane zalety.

Czy zawsze wdrożenie CNC oznacza lepszy wybór?

Obróbka CNC niesie ze sobą szereg korzyści, wspomnianych już wcześniej: optymalizacja procesu, wzrost wydajności, niższe koszty produkcji. Usprawnienie procesu umożliwia realizację nawet większych partii produktów w stosunkowo krótkim czasie, przy zachowaniu jednocześnie wymaganych standardów końcowych. Niekiedy jednak wdrożenie technologii CNC może się okazać kosztowne. W przypadkach, gdy chodzi o mało skomplikowane elementy i przy niskim ryzyku popełnienia błędu stosowanie tradycyjnej obróbki może się okazać wciąż opłacalnym rozwiązaniem. Tradycyjne rozwiązania sprawdzają się także w sytuacji, gdy chodzi jedynie o jednostkowe wyroby lub dorabianie potrzebnych elementów, zwłaszcza jeśli brakuje elektronicznej dokumentacji.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt. zastosowania technologii CNC lub zdecydowałeś się podjąć z nami współpracę skontaktuj się

z nami! Poniżej znajdziesz dane kontaktowe naszego eksperta: 

Bartłomiej Szybecki
Key Account Manager
+48 884 311 422
bartlomiej.szybecki@sgpgroup.eu

Udostępnij:

Czym różni się obróbka CNC od obróbki tradycyjnej?

Czym różni się obróbka CNC od obróbki tradycyjnej?

21 lip 2023

Odkryj różnice między obróbką metali za pomocą maszyn CNC i tradycyjnych urządzeń manualnych. Sprawdź korzyści i wady takiego rozwiązania!

Czytaj więcej